Možnosti plateb, je libo kartou?

Ještě před několika málo lety lidé nosili v peněženkách hotovost, tak aby mohli za své nákupy platit hotově a okamžitě. Samozřejmě bezhotovostní převody peněz mezi účty zde jsou již delší dobu, ale dříve nebyly zdaleka tak hojně využívány jako dnes. V dnešní době je placení převodem či kartou online jedním z nejoblíbenějších způsobů placení za zboží a služby.

převod peněz

1.      Placení hotově

Nejstarším platidlem na světě jsou ty hmotné peníze, kterými se platilo zboží již ve středověku. Ještě dříve, před vynálezem peněz se platilo především v naturáliích – směný obchod. Placení hotově je v podstatě konzervativní způsob úhrady zboží, i dnes se najde spoustu lidí, kteří raději zaplatí penězi, které mají u sebe, než aby platili kartou.

2.      Placení kartou na místě

Platba kartou přes terminál přímo u prodejce je další oblíbenou variantou. Jedná se o moderní způsob úhrady, kdy má nakupující peníze na účtu, odkud se mu přes platební terminál strhnou směrem na účet prodejce zboží. Výhodou této platby je, že prodávající má peníze v podstatě hned na účtu a odpadají návštěvy banky či pošty s hotovostí. Nevýhodou je, že terminály postihují výpadky, kdy prostě nefungují a pokud na ně spoléháte a nemáte u sebe peníze, pak se může stát, že prostě nenakoupíte.

3.      Placení kartou online

Pokud nakupujete přes internet a chcete platit jinak, než na dobírku při převzetí zboží, pak máte možnost zaplatit za zboží takzvaně kartou online. Při tomto způsobu platby jednoduše zadáte do platební brány údaje o kartě a peníze se vám z účtu strhnou, podobně jako při placení kartou v obchodě.
mince na bankovkách

4.      Placení převodem

Placení převodem je další z možností placení online za pomoci vašeho internetového bankovnictví, kdy převádíte peníze z vašeho účtu na účet protistrany. Do formuláře si zadáváte vše sami a tím pádem si pohlídáte správné zadání.