Kdy je správný čas na kapesné?

Odpověď na tuto otázku může být pro každého jiná. Nejdříve se však zaměříme na to, co to vlastně kapesné znamená. Je to finanční částka, kterou dostává dítě na to, aby si za ní mohlo kupovat to co potřebuje nebo chce. Případně je to finanční obnos, který si dítě uschovává a šetří si tím na později dobu, kdy bude dospívat a než začne chodit na brigády a tím si vydělávat samostatně. Dost často se můžete setkat s tím, že děti si od brzkého věku pořizují pokladničky neboli prasátka, do kterého si schovávají peníze, které dostanou od rodičů či příbuzných. Když jsou děti hodně malé, například batolata nebo nemluvňata, tak dostávají dárky.
zadní kapsa
V pozdějším věku dostávají peníze, které jim dávají nejčastěji příbuzní, aby si za ně koupili to, co chtějí. Někteří prarodiči totiž nevědí, co je momentálně pro jejich vnoučata „IN“ a co si chtějí pořídit. Tak jim raději darují finance, aby si pořídili to, co chtějí.
Pokud se tedy přesuneme k tématu o tom, kdy je správný čas na to, aby Váš potomek dostával kapesné, tak si musíte ujasnit priority ohledně toho, jak velkou finanční částku bude dostávat. Zda ji bude dostávat jednou měsíčně nebo vícekrát do měsíce, ale menší částky? To jsou otázky, které si musíte urovnat v hlavě. Nejlepší bude, když to proberete s partnerem, nebo s matkou/otcem Vašeho potomka. Tím se například můžete dohodnout na tom, že se budete střídat každý měsíc v tom, kdo právě bude dávat peníze.

sklenice na mince
Příkladem může být například to, že v březnu dítě dostane 200 korun a může je využít buď na spoření do budoucna nebo na útratu. Pokud bude poté na vyšším stupni, a to třeba na střední škole, tak mu můžete částku kapesného zvýšit. Částka by se měla odvíjet od toho, zda mu kupujete to, co potřebuje (jízdenka, placení obědů aj.) nebo zda si tyto výdaje musí platit z kapesného. Pokud si musí náklady na dopravu, stravu a tak dále hradit sám, tak by měl mít měsíční částku vyšší. Nejlépe takovou, která mu pokryje veškeré měsíční náklady a zároveň mu zbyde něco pro sebe. Kapesným dítě učíte nakládat s penězi a hospodařit s nimi.