Tlusté dítě není šťastné dítě

Obezita u dětí je závažným problémem několika posledních let. Dříve se tento problém vyskytoval jen u mizivého procenta dětí, které jsou školou povinné, dnes je jich ve školních lavicích mnohde i více než polovina. Pokud bychom chtěli tuto alarmující skutečnost vyjádřit procenty, pak by to bylo
· u dospělých – padesát procent bojuje s nadváhou
– dvacet procent z nich je obézních.
· u dětí s nadváhou bojuje (nebo je smířeno) patnáct procent dětí
– z nichž je deset procent obézních.
píchání inzulinu
Dalo by se říci, že to není tak hrozné. Je to „pouhých“ patnáct a deset procent. Odborníci však vztyčují varovně prst. Fyziologické a psychické předpoklady vzniku nadváhy a pozdější obezity, vznikají velice brzy. Dokonce v období batolecího a předškolního věku. Takže taková ta ohraná věta – on se z toho vytáhne, rozhodně neplatí. Málokdy se stane, že je člověk v dětském věku obézní a jako dospělý je štíhlý.
velký zadek

Zdravá abeceda

Životní styl, který současným dětem káže málo pohybu, stravování v rychlém občerstvení, má tak trochu na svědomí západní styl života a velký rozmach počítačové techniky.
o Pokud se dříve chtěly děti kontaktovat i mimo školu, musely rozpohybovat celé tělo.
o Dnes jim k tomu stačí ukazováček. A on sám to rozhodně nevytrhne.
Aby se dětem nějak pomohlo, vznikl zajímavý projekt, který dostal název – ZDRAVÁ ABECEDA. Ačkoliv to zní jako doučování českého jazyka, je to projekt zaměřený na zdravý životní styl. Proti nepříteli, který ohrožuje naše děti, spojili síly
– rodiče
– školy
– stát
– prorodinné neziskovky.
V rámci těchto programů se děti mohou podívat na různé farmy, ochutnat zdraví prospěšné potraviny, a hlavně se naučit hýbat. Obezita není přeci jen estetickým problémem, ale přináší s sebou do budoucna mnoho zdravotních komplikací.
· nemoci srdce
· reprodukční problémy
· rakovinu
· cukrovku.