Střední školy – jednotlivé stupně

V evropských zemích fungují různé školní systémy výuky a Česká republika má svůj zastaralý systém, kterého se stále drží. Po základní škole, která je u nás povinná, stojí každý žák před výběrem vhodné střední školy. Ti, co mají dobré studijní výsledky a neví, kterou cestou se vybrat nebo naopak už vědí, že chtějí na vysokou školu, pro ty jsou tu gymnázia. Pokud žák ale v učení tápe nebo neví, kam bude směřovat své kroky, je pro něj volba střední školy vhodnější. A z kterých stupňů můžeme u nás vybírat?
 učení vzorců

Střední škola s maturitní zkouškou

 
1.       Gymnázium
 připravuje studenty k dalšímu vzdělávání na vyšších a vysokých školách. Předpokladem k přijetí jsou dobré studijní výsledky ze základní školy. I zde existuje několik typů:
 
·         Osmileté – pro žáky základních škol od 5. třídy
·         Šestileté – pro žáky základních škol od 7 třídy
·         Čtyřleté – pro žáky základních škol od ukončení 9. třídy

2.    4.letá střední škola

 
 Tyto školy jsou již profesně zaměřeny a mají určitou oborovou specializaci (Obchodní akademie, zdravotnické či pedagogické obory aj.). Po absolvování může student pokračovat ve studiu na vyšších a vysokých školách nebo může nastoupit rovnou do zaměstnání.
 

Střední škola s výučním listem

 

1.    učňovské 3.leté obory

 
Jedná se o konkrétně zvolený obor bez maturitní zkoušky, po jehož absolvování se předpokládá nástup do práce. Pro zájemce o získání maturitní zkoušky je možné pokračovat v nástavbovém studiu. Oblíbené jsou technické či manuální obory (pokrývač, nástrojař, prodavač aj.)
matka a dcera

2.    učňovské 3.leté obory speciální a praktické

 
Studium je určeno žákům se speciálními potřebami nebo pro ty, co nedokončili ani základní povinnou docházku. Většinou se jedná o jednoduché dělnické profese (textilní či potravinářská výroba aj.)
 
Pokud vám v rodině nastane situace, že vaše dítě nebude v průběhu studia spokojené se zvoleným oborem nebo se stane, že jste pro něj zvolili moc obtížný obor, motivujte ho k tomu, aby vše zdárně dokončilo. I zde totiž platí pravidlo: „každá výzva je převlečená příležitost“.