Kdy přichází ta správná chvíle na refinancování hypotéky?

Refinancování hypotéky je poměrně novinkou s přihlídnutím na další úvěrové služby. Mnoho lidí se však refinancovat svůj stávající úvěr stále obává a raději nadále splácí nevýhodný úvěr. Přitom správným refinancováním je možné výrazně ušetřit, v některých případech to jsou tisíce korun ročně. Jenže kdy je vlastně ten správný čas na refinancování?

Refinancování před koncem fixace

Refinancováním hypotéky se rozumí předčasné splacení úvěru úvěrem novým, který je ovšem pro dlužníka sjednán za výrazně výhodnějších podmínek. Může to být například výhodnější úroková sazba, delší trvání hypotéky či zvýhodněná nabídka dalších služeb. Před koncem by měl být dlužník obeznámen s novými podmínkami na další fixní období, pokud s nimi souhlasí, nic zásadního se pro něj nemění. I nadále splácí hypoteční úvěr stejnému věřiteli. V případě, kdy však s nově nastavenými podmínkami není spokojen, přichází ta správná chvíle na refinancování. O nabídky jiných bankovních i nebankovních společností byste se tak správně měli zajímat před koncem fixního období.

Podpis smlouvy

S refinancováním hypotečního úvěru stávající věřitel nemusí souhlasit, je zapotřebí ho však obeznámit se svým úmyslem alespoň 30 dní před plánovaným refinancováním. Pokud stihnete refinancovat stávající úvěr ještě před koncem fixace, nebudete muset platit žádné poplatky či penále za předčasné placení. Banka vám tak není oprávněna naúčtovat ušlý zisk za předčasné splacení.

Klíče od domu

Předčasně splatit aktuální hypoteční úvěr úvěrem novým můžete samozřejmě i mimo období fixace. V takové situaci po vás ale bude banka s největší pravděpodobností vymáhat úhradu včetně vynaložených nákladů, které jí vzniknou v souvislosti s předčasným splacením. Mnoho lidí se však tohoto velkého kroku obává, přitom většinu práce za vás odvede nový věřitel. Není se tedy vůbec čeho obávat.