Žijte bez odpadu


Pokud se dnešní doba jednou bude nazývat dobou plastovou, bude to správné označení. Ačkoli nám plasty jistě přinášejí mnohé výhody, existuje jich velké množství a s tím je samozřejmě spojené alarmující množství odpadu. Současné použití plastů je nezodpovědné a způsobuje katastrofické problémy.

Plasty jsou materiály vyrobené chemickou cestou a příroda si s nimi neví rady! Proto se pomalu rozkládají a zůstávají v životním prostředí po velmi dlouhou dobu.
 

plastový odpad
Nulový odpad?
Nulový odpad se stal hnutím a životním stylem. Žena, která za tím stojí se jmenuje Bea Johnson. Uvědomila si riziko, které produkce odpadu přináší, a proto se rozhodla, že rapidně změní způsob života své rodiny. Začala omezením nákupů věcí a pokračuje jejich důslednou recyklací. Její snaha dospěla tak daleko, že během roku její rodina vyprodukuje odpad, který se vejde do jedné jediné nádoby.
přeplněná popelnice
Jak na nulový odpad?
Jakákoli doba je vhodná k zahájení vlastního režimu nulového odpadu. Zde jsou některé základní praktické kroky, které můžete podniknout.
·         Přemýšlejte o tom, kolik odpadu produkujete a jak jej můžete snížit tím, co nakupujete.
·         Ačkoli je v České republice zakázáno dávat zdarma k nákupu plastové tašky, stejně je lidé kupují. Lepší však jsou látkové tašky. Jsou nabízeny v mnoha barvách a designech, jsou módní, ekologické a také jsou pevnější než igelitky. Můžete je používat opakovaně a nevytvářet zbytečný odpad.
·         Nekupujte si balenou vodu a nápoje. Raději si pořiďte moderní lahev na vodu, kterou opět použijete. Určitě se vám vyplatí koupit kvalitní produkt, bez PBA a dalších škodlivých látek. Tyto láhve jsou lehké a dobře se čistí. Jsou ekologické a ohleduplné k životnímu prostředí. To samé platí i pro kávu, ani tu nemusíte kupovat v plastovém kelímku. Investujte např. do oblíbeného KeepCup-hrnku, který je ekologický, netoxický, dobře se myje a má dlouhou životnost. 
koření v dózách
·         Nejezte rychlé občerstvení, které je balené v jednorázových obalech a vytváří spoustu plastového odpadu. Pokud si občas musíte koupit hotové jídlo, nechte si jej zabalit do vlastního obalu.
·         Omezte nakupování balených potravin. V bezobalových obchodech koupíte např.  luštěniny, rýži, mouku, zrna, sušené ovoce atd. Do obchodů si přineste vlastní obaly, do kterých suroviny vložíte.