Zboží pro leváky


Pokud je člověk levák, nemá to ve světě tak úplně jednoduché. Mnohdy totiž ten, kdo píše levou rukou, potřebuje i speciální produkty nebo zboží, se kterým by mohl normálně fungovat. Většinou s věcmi, které jsou určeny pravákům, si neví moc rady. Například s takovými nůžkami, které jsou určeny pro praváky, toho moc nenadělají.
malá levačka.jpg

Začínají pomalu ale jistě po celém světě fungovat obchody, které jsou určeny výhradně levákům a mají tam pro ně to nejnutnější zboží. Dokonce takový obchod vznikl už i v Ostravě a to konkrétně u Sýkorova mostu. Jestliže jste tedy z Ostravy a patříte mezi leváky, pak byste měli tento obchůdek určitě navštívit.

Samotný provozovatel obchodu tvrdí, že se jedná o potřebnou věc a má pravdu. Dokonce i jeho manželka je levačka.
prázdný nákupní seznam.jpg

Momentálně můžete v obchodě nalézt asi kolem padesáti druhů zboží. K zakoupení jsou možné jak psací potřeby, tak i otvíráky nebo nářadí. Rozdíl zboží pro leváky oproti tomu pro praváky poznáte tak, že například taková pera jsou tvarována tak, aby doslova padla levákům do ruky.

Nápad prodávat zboží pro levoruké přivedl pana majitele jeden pořad v televizi, kde právě vystupoval jeden ze spolumajitelů prvního obchodu pro levoruké, který se nachází v Praze.

Leváků je v celkové populaci okolo 10%. Většina z nich jsou ale přeučení, takže sice píší pravou rukou, ale jsou zvyklí používat pravoruké předměty.

Jak všichni víme, právě v minulosti byli leváci velmi diskriminováni a leváctví bylo považováno za nemoc. Dokonce ještě ve 20. století byla snaha leváky přeučovat. V Československu byl konec přeučování zaveden koncem 60. let.

Pokud by vás zajímalo, kdo ze známých osobností byl také levákem, pak to byl například Charlie Chaplin nebo dokonce Albert Einstein.

Jestliže tedy také patříte mezi leváky, usnadněte si život a rozhodně se zajděte do obchodu pro levoruké podívat. Třeba vám něco padne také do oka.