Špatný řetěz na motorku nepatří

Pokud máte motocykl s řetězem, tak určitě víte, že čas od času si vyžádá víc, než jen fyzickou prohlídku. Potřebuje pořádně ošetřit a prohlédnout, aby vaše jízda byla vždy bezpečná a bez chyby. Pokud již pohledem vidíte, že je nedotažený, prověšený nebo při pohybu kola drhne a dělá divné zvuky, tentokrát musíte na vyjížďku rychle zapomenout. Je hodně součástek na dvoukolém miláčkovi, co potřebují péči, ale tato se skutečně vyplatí. Jen totiž málokterá součástka je tak významná, protože bez něj by to zkrátka nešlo. Zajišťuje přenos hnací síly od motoru ke kolu. Samozřejmě pokud si pořídíte mašinu s kardanem, tak takové starosti vás nečekají. Hlavně se dá říci, že jeho konstrukce není nijak složitá, aby si kvalitní péči o řetěz nezajistil sám majitel, třeba ve své dílničce nebo garáži.
motocross a enduro.jpg

Pravidelná údržba prodlouží životnost

Pokud ho budete pravidelně ošetřovat, tak skutečně máte jedinečnou šanci prodloužit interval jeho výměny, ale také zvýšíte výkon motoru a co je nejdůležitější, také vaší bezpečnost. Skutečně pokud tento prvek nebudete udržovat, tak ztratíte sílu mezi zadním kolem a motorem, také to může znamenat větší námahu stroje a s tím je spojená větší spotřeba benzínu. Existuje mnoho rad a přípravků, jak přistoupit k údržbě. Doporučené vyčištění a promazání by mělo být každých 500-1000 km, tím prodloužíte životnost celé řetězové sady, dokonce až o 200 %. To už šetří i vaši peněženku.
motorkář na motorce.jpg

Hoďte vaši řetězovku do pohody

Nemusíte nad tím trávit dlouhé hodiny. Navíc při správné volbě čištění se ani nezašpiníte a řetěz bude ve skvělé kondici. Úplně nejjednodušší je použít mechanickou myčku neboli pračku, určenou pro řetěz na motorku. Díky ní se všechny nečistoty odstraní během chvíle za použití kartáčů. Ty se bez problémů dostanou ke všem kovovým dílům, včetně těsnících kroužků. Čistící kapalina je pak dopravena do všech možně dostupných míst, kde se usazují nečistoty, tam si s nimi poradí raz dva. Pak přistoupíme k promazání a úplně nejlepší je pořídit si mazivo ve spreji, nastříkáním se totiž dostane i do špatně dostupných míst. Další kartáče pomáhají pak mazivo roztírat a přebytečné stírají. Samozřejmě nic nezkazíte ani vodou a třeba petrolejem, jak to čistili naši dědečkové, ale doba jde kupředu, tak proč si práci neusnadnit a tím, i brzo vyjet na vytouženou vyjížďku.