Růžová Rekola v ulicích Kladna

Tak jako do Prahy, Olomouce, Brna, Teplic a dalších našich velkých měst, zavítala služba bikesharing (sdílení kol) také do Kladna. Od 17. srpna je možné vidět v ulicích Kladna nově šedesát růžových kol. Jsou umístěna na 26 nejvíce frekventovaných kladenských místech. Jsou to například vlakové a autobusové nádraží, magistrát, pošta, školy. Na těchto stanovištích si mohou kladenští kolo vypůjčit, dojet na něm do svého cíle a tam ho zamknout. Tato růžová kola jsou pohodlná, sice bez přehazovačky, ale zato s košíkem na vaše případné nákupy.
opřené kolo
Město Kladno službu zakoupilo prozatím zkušebně na tři měsíce. Součástí služby je také poskytování potřebného servisu kol a jejich rozvoz zpět na původní stanoviště, když se zaparkuje jinde.  Budou-li mít občané Kladna o sdílení kol zájem, měla by být služba zavedena trvale. Během pilotního projektu se jistě ukáže, co je potřeba ještě upravit, změnit, vylepšit a podobně.

A jak celý proces funguje?
Kola jsou sledována přes GPS. Zájemci pomocí chytrého mobilního telefonu provedou prvotní registraci a vzápětí se dozví, na kterém nejbližším stanovišti je volné kolo. Potom do mobilu zadají číslo kola – to je umístěné na rámu – a počkají, až jim přijde kód k otevření zámku.
Na konci své cesty kolo zase uzamknou a nezapomenou se odhlásit, aby se jim přestal měřit čas jeho zapůjčení.
Mnohé bude jistě zajímat, jak finančně náročné bude sdílení kol. Budou zřejmě překvapeni, když se doví, že cena za jednu hodinu použití růžového kola je pouhých 10 korun. Peníze se budou odečítat rovnou z platební karty.
růžové kolo
Zvažuje se však i možnost půjčování kol bez použití chytrého telefonu a platební karty, protože je možné, že každý nemá tyto prostředky k dispozici.
Současně se zavedením bikesharingu se město zabývá rozšiřováním sítě cyklostezek tak, aby se zde cyklodoprava rozšířila a zkvalitnila. Okrajové části města mají být cyklisticky dobře napojeny na uzlové body, jako jsou školy, obchody, nádraží, atd., což by mělo obyvatele motivovat, aby ke svým cestám používali více kolo nežli auto.

Proslýchá se také, že by mohla být vybudována cyklostezka, souběžná se železniční tratí z Kladna do Prahy. Trasa cyklostezky zatím vytyčená není, ale vzhledem k plánované rekonstrukci a elektrifikaci zmíněné železniční trati, se přímo nabízí možnost spojení těchto prací.

4/5 - (4 votes)